Resmin Rengi; Uyumlu Renkler: Benzer renk uyumu - 14.Bölüm

Güncelleme tarihi: 21 Eki


4


Benzer (Analogous) ; Bu isim, spektrum çemberindeki komşu renk skalalarından gelen tonların birleştiği armonilere uygulanır.

Örneğin, spektrumun sarı, yeşil, sarı ve sarı yeşili (yeşilimsi) içeren kısmındaki renklerin bir bileşiminde basit bir kombinasyon yapılabilir. Turuncu-sarı ve yeşil ile sınırlanan kısımdan güvenli kompozisyonlar üretmek nispeten kolayken, yeşilden mora deneyler çok daha özenli bir çalışma gerektirebilir.


Resim 15’de yer alan, renk çemberinde görüldüğü gibi yan yana duran, göz algısında gözü yormayan renklerdir ve birbiriyle uyum oluştururlar. Örneğin kırmızı, turuncu, sarı, yeşil birlikteliğinde renkler yakın olduğundan resimde vurguyu arttırmak için baskın bir renk seçilir ve diğer renkler yeterli kontrast sağlayacak biçimde dereceli kullanılır.Resim 15: Benzer Renk Uyumu
Resim 15: Benzer Renk Uyumu


Yanyana üç benzer renk iyi bir kontrast yaratırken, bir sanatçı ustalığı tarafından çarpıcı ve hoş bir etkiyle beş veya altıya kadar olabilir.


Renk paleti üzerinden gözlemlenen, Türk ressam Hikmet Onat’ın, Resim 16’da yer alan, 1946 tarihli, "Süleymaniye Cami" eserini benzer renkler kullanarak boyadığını görürüz. Kırmızıdan maviye kadar ilerleyen beş ayrı renk kullanmıştır.

Eserde; arka planda gökyüzü ile bütünleşerek soluklaşan Süleymaniye Cami, denizin dalgaları ve evlerin konumunun ardında yükseliyor.Resim 16: Hikmet Onat, Süleymaniye Cami, 1946
Resim 16: Hikmet Onat, Süleymaniye Cami, 1946

Ressam izleyiciye, renklerle betimlediği hava atmosferi ile bir manzara resmi gösterir. Onat bu resimde; kırmızı, turuncu, sarı, yeşil, mavi arasında baskın renk olarak sarıyı seçerek güneşi vurgular ve diğer renklerle kontrast oluşturarak gökyüzüne yakın renklerle Süleymaniye Cami’yi yükselterek içine alan, İstanbul manzarasını betimler. Farklı fırça kullanımı, renk ile oluşturduğu etkide baskın olarak dikkat çeker.


Turquery

Zerrin Avan


0 görüntüleme0 yorum